Laptopy marki Apple.

Firma Apple to jedna z najbardziej pożądanych marek na świecie. Chyba nie ma drugiej firmy, która powtórzyłaby sukces słynnego jabłka.

Historia laptopów Apple zaczęła się w latach 70-tych, kiedy to Steve Wozniak, który był jednocześnie jednym z założycieli firmy, wprowadził na rynek pierwszy komputer osobisty Apple I.

Był to jedyny laptop, który przygotowany był do pracy i w całości poskładany oraz korzystający w pełni z klawiatury i monitora.

W tych samych latach pojawił się następca pierwowzoru czyli Apple II. Jego konstruktorem był ten sam człowiek co poprzedniego. Pierwszy komputer, który wyświetlał grafikę w kolorach. Ze względu na możliwość rozbudowania wnętrza w stosunku do potrzeb użytkownika laptop szybko stał się popularnym urządzeniem do pracy. Od tego modelu powstało wiele innych modeli z różnymi parametrami jednak ciągle była to nazwa Apple II.

W 1980 roku powstał nowy model Apple . Laptop był wyposażony w procesor Synertek 6502A z taktowaniem 2 MHz, 128 kB pamięci RAM (rozszerzalna do 512 kB) oraz zaawansowany, inny niż do tej pory, system operacyjny Sophisticated Operating System (SOS). Laptop ten miał jedną podstawową wadę, a mianowicie cenę, która odstraszała potencjalnych klientów. W efekcie, model ten poniósł porażkę.

Trzy lata po nieszczęśliwym modelu pojawił się Apple II e. Litera ?e? była symbolem wzmocnienia tego laptopa. Polegało to na tym, iż w tym modelu wszelkie dodatki z poprzednich wersji w Apple II e były w standardzie. Ucząc się na błędach firma Apple obniżyła również cenę. I to był strzał w dziesiątkę. Koszt laptopa, który wynosił około tysiąca trzystu dolarów utrzymał się aż 11 lat.

W tym samym czasie pojawił się projekt Lisa. Komputer miał być potężnym urządzeniem osobistym, posiadający interfejs graficzny. Komputer był oparty na procesorze Motorola 68000 z taktowaniem 5 MHz i wyposażony w 1 MB pamięci RAM, dwie dwugłowicowe stacje dyskietek Apple „FileWare”, a także opcjonalnie był zewnętrzny dysk twardy Apple „ProFile” o pojemności 5 MB. Ostateczna wersja komputera Lisa oferowała, także opcjonalnie wewnętrzny dysk twardy „Widget” o pojemności 10 MB.

W 1984 roku mentor, założyciel i projektant firmy Apple, Steve Jobs przedstawił swoje najnowsze dziecko czyli Macintosh 128K. Był to pierwszy udany komputer osobisty z myszką. Sprzeciwiają się formie Intel, komputer ten został wyposażony w procesor Motorola 68000, 128 kB pamięci RAM, 64kB pamięci ROM, posiadał 9-calowy monitor, ważył ponad siedem kilogramów.

Rok 1986 to pojawienie się kolejnego modelu, Macintosh Plus. W tym komputerze postawiono na pamięć i komunikację. Standardowo model ten wyposażony był w 1 MB pamięci z możliwością rozszerzenia do 4 GB. Było jeden z najbardziej żywotnych Maców. Jego produkcja trwała prawie przez pięć lat.

W tym samym czasie Apple doszła do wniosku, że Mac Plus nie rozwiązał wszystkich problemów. Było to hamulcem w kwestii zaistnienia na rynku biznesowym komputerów. I już w 1987 roku dzięki nowej, ulepszonej technologii wprowadzono na rynek Macintosh II. Oprócz zmiany procesora na lepszy, należy wyróżnić zapisany w pamięci ROM silnik Color QuickDraw ? kolorowa wersja graficznego języka, który był sercem maszyny i tak naprawdę element, który ulepszał tę wersję. Pośród wielu usprawnień w bibliotekach Color QuickDraw, przełomem była też możliwość obsługi wyświetlacza każdej wielkości i z jakąkolwiek głębią kolorów, a dodatkowo możliwa obsługa kilku monitorów. Macintosh II wyznaczył nowy kierunek. Pojawiła się owa obudowa z wieloma gniazdami rozszerzeń oraz obsługą kolorowej grafiki. Dodatkowym wyposażeniem był wewnętrzny dysk twardy i zasilacz z wentylatorem, który początkowo był dość głośny.
I jak to na firmę Apple przystało, co roku mamy premierę, tak i w 1988 pojawił się nowy model Macintosh II x, posiadający procesor Motorola 68030 a także zestaw układów, który realizował dostęp do pamięci fizycznej komputera tak zwane MMU (Memory Management Unit). Już rok po pojawieniu się Macintosh II x pojawił się Macintosh II cx, a następnie Mac SE/30. Ciekawostką jest nazewnictwo nowo wyprodukowanego sprzętu.   Firma Apple chciała uniknąć nazwy SE x, która mogłaby źle wpłynąć na wizerunek firmy.

Ulepszanie tychże modeli nie miało końca, a każda najmniejsza zmiana prowadziła do powstawania nowego nazewnictwa modeli różniących się tylko jedną literą.

Stagnacja nie miała końca, aż do 1998 roku. W tymże roku Apple wprowadziło na rynek pierwszy komputer typu all-in-one, któremu nadano nazwę iMac. Zdecydowanie najbardziej charakterystycznym komponentem nowego komputera była jego półprzezroczysta obudowa ? oryginalnie w kolorze niebieskozielonym. iMaki pozbyły się dotychczasowych standardów łączności, jak SCSI i ADB, na rzecz dwóch portów USB. Ponadto w wyposażeniu znalazła się stacja dysków CD, zamiast stacji dyskietek. W ciągu kilkudziesięciu dni, Apple sprzedało ponad 800 tysięcy iMaków.

W 1999 roku nastąpił przełom. Pojawił się pierwszy laptop przeznaczony na rynek konsumencki. Nazywał się iBook. Notebook w ciągu kilku tygodni stał się takim samym hitem jak iMac. I powoli dochodzimy do technologii naszych czasów i znacznego wzrostu sprzedaży i popularności firmy Apple.

Od 2006 roku Apple zaczęła korzystać z procesorów Intela. Laptopy były coraz bardziej designerskie i wyposażone w coraz to nowsze i lepsze podzespoły.

Począwszy od MacBook Pro 15 cali i MacBook Pro 17 cali a skończywszy na MacBook Unibody mamy do czynienia z najwyższą technologią.

Jednak firmie Apple było mało. Badając trendy i zapotrzebowanie na rynku w 2007 roku powitaliśmy na świecie iPhone, który stał się wzorem do naśladowania przez innych producentów. Natomiast dwa lata później ukazał się światu najnowszy projekt Jobsa, kontynuacja dotykowej myśli a mianowicie iPad.

Obecnie to firma Apple wyznacza wszelkie trendy na rynku technologii. Każdy inny producent smartfonów, tabletów i laptopów podpatruje działania producentów słynnych urządzeń i próbuje je naśladować.

Dorobek i nowatorstwo, które wniosła firma Apple na rynek IT jest ogromny.

Czekamy na dalsze nowości.

Jeśli potrzebujesz pomocy w naprawie laptopa Apple Macbook, Macbook Air lub innego sprzętu polecamy ten serwis.