Serwer NAS upadł mi na podłogę

Po ostatniej wpadce z uszkodzeniem dysku zakupiłem sobie serwer QNAP z macierzą RAID 5 na 4 dyskach 2 TB. Rozważałem zakup LACIE 6 BIG, ale cena mnie niestety przygniotła. Serwer przez 3 lata sprawował się wyśmienicie i gdyby nie głupota i świąteczne porządki na szybko pewnie działałby sobie jeszcze kilka lat.

Niestety zawadziłem o kable i serwer NAS spadł z biurka na podłogę. Wszystkie dyski szlak trafił i znów musiałem skorzystać z usług Centrum Odzyskiwania Danych. Tym razem musieli naprawić minimum 3 dyski i poskładać wirtualnie macierz RAID co niestety słono mnie kosztowało.

Już w momencie opadania serwera na podłogę wszystko wyglądało jak w filmie w zwolnionym tempie a ja czułem, że te porządki będą bardzo kosztowne. Nie myliłem się.

Niestety jako, że na macierzy miałem całe zbiory danych zarówno tych z pracy jak i prywatne zdjęcia i filmy z całego życia musiałem to odzyskać. Dostałem rabat dla stałych klientów i pomoc w naprawie serwera NAS po upadku w gratisie.

Po kilku dniach no może bliżej 10 miałem praktycznie wszystkie dane z powrotem. Obawiałem się, że nic z tego nie będzie, ale jak się okazało firma z której korzystałem już drugi raz stanęła na wysokości zadania.

Dotarło do mnie również, że to co mówili za pierwszym razem aby robić kopie danych na zewnętrznych nośnikach i nie trzymać wszystkiego w jednym miejscu, bo mogą być kłopoty to jednak prawda. Od dziś będę trzymał dane na serwerze i na dodatkowych dyskach, aby nie korzystać więcej z tego typu usług.

Polecam poczytać więcej informacji na stronie https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/uslugi/raid/raid-5