Apple jest firmą, która prowadzi zdecydowanie nietypową politykę w stosunku do swoich konkurentów. Zazwyczaj wygląda to tak, że firma masowo zgłasza do urzędu patentowego wnioski na projekty dziwne, których realizacja może sprawiać więcej problemów niż korzyści. Obecnie zgłoszono w urzędach patentowych już ponad 3 tysiące takich projektów Apple.
Jak się okazuje sukces takich projektów kończy się właśnie na urzędzie patentowym. Można zauważyć, że firma Apple chce przyblokować pomysły konkurencji tzn. zapisać je jako swoje patenty nim inne firmy wprowadzą je na rynek. Kończy się to tak, że konkurencyjne firmy nie próbują robić podobnych produktów ponieważ mogą trafić za to do sądu. Przykładem takich patentów jest technologia 5D. Podobno ma ona łączyć wideokonferencję, rozpoznawanie gestów oraz specjalne przygotowane to tego rękawice, które będą reagowały na zmiany temperatury i pola magnetycznego. Jest to dosyć ciekawy patent jednak wykorzystanie go w życiu codziennym na razie jest nieosiągalne i nie mam na to pomysłu ze strony firmy. Kolejnym ciekawym pomysłem Apple jest elastyczny ekran Flexible iPad cover.
Można go według samego pomysłu zintegrować z osłoną iPada. Swoje wykorzystanie znajdzie w podstawce lub jako sterownik podczas grania. Elastyczny ekran ma także kilka innych zastosowań takie jak np. wyświetlanie powiadomień. Jak na razie fani elektroniki nie mogą sobie wyobrazić elastycznych ekranów zatem jest to kolejny patent odłożony na półkę. Wśród nietypowych pomysłów Apple na zrewolucjonizowanie rynków i branży elektroniki jest sterowanie konsolą za pomocą iPhone. Konsole brane pod uwagę to oczywiście PlayStation oraz Xbox 360. Dziwnym jest fakt, że Apple chce współpracować ze swoją konkurencją. Jedynie z Microsoftem firma nie procesuje się o naruszenie praw patentowych, ale czy to będzie prowadziło do dobrej współpracy tych konkurencyjnych gigantów? Wcześniejsze próby współpracy jak pamiętamy skończyły się fiaskiem. Następnym patentem godnym zainteresowania jest nowe złącze w iPodzie. Niestety osoby zainteresowane elektroniką od razu stwierdziły, że pomysł ten jest po prostu niepraktyczny ponieważ styki zastały ukryte pod klipsem. Rozwiązanie z których korzystamy w obecnym czasie są dużo lepsze, ale zgodnie z polityka Apple ? patentów nigdy dość. Poza tym urządzenia tej firmy zazwyczaj miały uniwersalne gniazda takie jak minijack lub 30 pinowe wykorzystywane w Ipponie i iPodzie. Nie ma zatem sensu wprowadzać czegoś, co skomplikowałoby życie klientom oraz produkcje w samej firmie. Wracając do samej polityki Apple można zauważyć, że firma ta procesuje się z takimi gigantami jak Samsung, czy Google. Mimo wszystko jednak nie pozywa o naruszenie praw Microsoft. Obie te firmy podpisały kiedyś umowę, że licencjonowanie swoich urządzeń będzie przebiegało między nimi poza sądem.