
Kernel Panic w laptopach Apple
Kernel Panic to odpowiednik występującego nagminnie w oprogramowaniu Windows bluescreen?u. Kernel Panic pojawia się natomiast w systemach tj. Linux czy Mac OS X . Komunikat ten mówi nam o tym, że system operacyjny natknął się podczas pracy na poważny błąd, który uniemożliwia dalszą pracę. Błąd ten objawia się jako ciemny ekran z grafiką przedstawiającą przycisk Power wraz z wielojęzycznym komunikatem informującym o konieczności zrestartowania komputera, lub być niewidoczny i spowodować wyłączenie się sprzętu , wówczas powinniśmy sprawdzić czy mamy do czynienie z błędem Kernel Panic w Finderze odczytując bledy diagnostyczne ( Macintosh HD/ Biblioteki /Logs /DiagnosticReports) Po wystąpieniu komunikatu system automatycznie wyłączy się. Jeżeli po restarcie komputera przez dłuższy czas działa on poprawnie i nie generuje żadnych nieprawidłowości, możemy być spokojni gdyż Kernel Panic sugerował prawdopodobnie jakiś drobny konflikt systemowy, który podczas ponownego uruchomienia został naprawiony. Jeżeli komunikat pojawia się często, a komputer zaczyna pracować niestabilnie to najlepiej skorzystać z fachowego serwisu który zidentyfikuje problem i go usunie.
Kernel Panic może być spowodowany uszkodzeniem elementów wewnątrz komputera, elementów zewnętrznych podłączonych do niego lub zainstalowanych aplikacji i systemu operacyjnego. Część z problemów jest jednorazowa i po zrestartowaniu laptopa wszystko działa poprawnie, pozostała część przypadków jest bardziej skomplikowana i uniemożliwia dalszą pracę na laptopie.
Co powoduje najczęściej występowanie błędu Kernel Panic ?
- uszkodzenie wtyczek i sterowników ,w tym przypadku po restarcie laptop powinien powrócić do poprawnego działania)
- błędne sterowniki do urządzeń ( należy odinstalować błędny sterownik i zainstalować poprawny) lub niekompatybilność urządzenia ( jedynym rozwiązaniem jest nie używanie go )
- błędy aplikacji (błąd zapisu, odczytu ,aktualizacji), w tym przypadku należy odinstalować błędna aplikacje wówczas będziemy mogli ponownie korzystać ze sprzętu )
Jeśli nic nie pomaga i błąd pojawia się nadal należy udać się do serwisu lub spróbować samemu przeinstalować system Mac OS X.
Sprzęty firmy Apple oraz system Mac OS X znane są ze swej niezawodności i bezawaryjnego działania, więc błędy Kernel Panic występują niezmiernie rzadko Utrzymywanie zaktualizowanych wersji systemu operacyjnego i aplikacji może zmniejszyć prawdopodobieństwo konfliktu i tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia Kernel Panic.
Dodaj komentarz